Ödül Sigortası

Bütün iyi girişimciler hedef kitlesindeki insanları heyecanlandırmak için ses getirecek bir yaklaşıma ihtiyaç duyar. 1980’lerde golf sporunda tek atışta topu direk deliğe atan yarışmacılara ödüller vermeye başlanması ile bu sigorta popülerlik kazanmaya başladı. Bu dalga daha sonra basketbol maçlarında ceza sahası ortasından isabetli atışlara, hokeyde mavi çizgi ilerisi atışların isabeti şeklinde spor karşılaşmalarının vazgeçilmezi olmuştur.

Devam eden yıllarda bu sigorta, promosyon sağlayarak satış gelirlerini arttırdığı için pek çok sektörde varlığını devam ettirmiştir.

Ödül sigortası, katılımcılarına bir ödül kazanma şansı veren promosyonlar için tasarlanmış bir sigortadır. Bu teminat, sigortalının belli şartlarda vermeyi taahhüt ettiği ödülü, şartlar gerçekleştiğinde vereceği durumlarda vaadi karşılayarak, sigortalıyı bu maliyetin gerçekleşmesine karşı korumaktadır. Böylelikle sigortalı ödülün verilmesi gerekecek durumlara karşı nakit ayırmak yerine prim ödeyerek bu maliyetin gerçekleşmesi riskini sigorta şirketine devredebilmektedir. Söz konusu ödül, para ödülü olabileceği gibi, promosyonun yapıldığı alanın/organizasyonun konseptine göre, değeri üzerinde uzlaşılabilecek herhangi bir ürün de (araba, seyahat, motosiklet gibi) olabilmektedir.

Bu sigorta; alışveriş merkezlerinin, spor müsabakalarının, televizyon yarışmalarının tüm dünyada sıklıkla başvurduğu bir çözümdür. Bu sigortada, ödülün kazanılma ihtimali olduğu gibi kazanılmama ihtimali de olmalıdır.