Uçak Sigortası

Uçak Sigortası, uçaklar için sorumluluk ve mülkiyet teminatı sağlar. Standart, deneysel ve eski tip uçakların yanı sıra deniz uçakları da dahil olmak üzere bir dizi farklı uçak için satın alınabilir.
Teminat türü ve prim miktarı, poliçenin kapsadığı uçağın türüne bağlıdır. Sigortacılar, uçağın sahibinin kendi inşa etmiş olduğu uçakları (evde inşa edilen uçak) önceden monte edilmiş ve satın alınmış uçaklara göre daha fazla riskli bulabilirler. Evde inşa edilen uçaklar için, bazı poliçeler ilk uçuş teminatı sağlar.
Uçak sigortası poliçeleri, uçak sahibinin ve operatörünün karşılaşabileceği çeşitli riskler için teminat sağlayabilir. Poliçe, yolcuların kişisel eşyalarını ve uçakların depolandığı hangara ilişkin sorumluluk teminatı sağlayabilir. Sigorta poliçeleri, uçakların işletilmesi sırasında gerçekleşen yaralanmalara, acil inişlerin maliyetine ve arama-kurtarma operasyonu maliyetine karşı teminat sağlar.
Sigorta şirketleri, uçağın zevk için mi yoksa ticari amaçlarla mı kullanıldığına bağlı olarak farklı kapsam seviyeleri sağlayabilir. Bir havacılık işletmesi, uçuş eğitim hizmetleri sağlıyorsa teminat ihtiyacı duyabilir. Bir finansal şirket, şirket jetleri filosu için uçak sigortası satın alabilir.
Bazı sigorta şirketleri, uçaklara bir şey olursa, operatör binlerce dolar zarardan sorumlu olabileceğinden, sahibi değil, operatör tarafından kiralanan uçaklara da sigorta temin edecektir. Uçak sigortası, üyelerin bir veya daha fazla uçağın kullanımını paylaşabileceği uçuş kulüpleri gibi organizasyonlara da verilebilmektedir.

Uçak Hull ve Sorumluluk
Küçük, büyük uçaklar, planörler ve RPA (uzaktan kumandalı uçaklar) gibi araçların birincil sigortasıdır. Uçağınıza zarar vermeyi, ayrıca üçüncü şahıs ve yolcu yaralanmalarını ve mala gelen hasarı kapsar.
Önemli Ticari Uçak Sigorta Kapsamları
Özel uçak sahipleri, şirket uçağı operatörleri, charter/hava taksisi uçağı operatörleri ve helikopter operatörleri için teminat konuları şunları içerir:

Hull Tüm Riskleri
Operatör, yerdeyken ve uçuş halindeyken uçaklarının fiziksel kayıp veya hasar görmesine karşı korunması.

Uçak Sorumluluğu
Operatör uçaklarının kullanımından kaynaklanan bedensel yaralanma ya da uçağın maruz kaldığı hasaı kapsar.

Gövde Savaşı Riskleri
Savaş riskine ve genelde bir 'tüm riskler' programında hariç tutulan kötü amaçlı hasarlara karşı koruma sağlar.

Tesisler, Ürünler ve Hangar Payllarının Sorumlulukları
Üçüncü şahısların uçaklarının bakımı ve depolanması ile ilgili işlemler için tasarlanmıştır. Buna yakıt ikmaline maruz kalmaları dahildir.